WordPress czy Webflow 2026: Kompleksowy przewodnik dla decydentów
Cyfrowy krajobraz roku 2026 drastycznie różni się od tego sprzed pięciu lat. Strony internetowe nie są już tylko wizytówkami; to wysokowydajne silniki konwersji, główne źródła danych dla modeli LLM i fundament autorytetu marki. W tym środowisku wybór między WordPress a Webflow to nie tylko decyzja techniczna - to strategiczny wybór biznesowy, który wpłynie na Twoją skalowalność przez najbliższą dekadę.
Ten przewodnik porównuje obie platformy z pominięciem marketingowych haseł. Przyjrzę się rzeczywistym danym wydajnościowym, kosztom TCO (Total Cost of Ownership) i technicznym wymogom E-E-A-T na rok 2026.
1. Kto jest właścicielem strony w WordPressie i Webflow
Zanim przejdzię do CSS grid i zapytań do bazy danych, muszę omówić fundamentalną różnicę w sposobie działania obu platform.
WordPress open source i pełna własność danych
WordPress to monument otwartego oprogramowania (open-source). W 2026 roku pozostaje liderem „Niezależnego Internetu”. Budując na WordPressie, jesteś właścicielem kodu, bazy danych i plików. Możesz przenieść się do dowolnego dostawcy hostingu (Kinsta, WP Engine czy własny serwer krawędziowy) bez utraty funkcjonalności.
Opinia eksperta: Dla firm dbających o RODO, prywatność danych czy długoterminowe bezpieczeństwo biznesowe, WordPress jest jedynym logicznym wyborem. Nie jesteś zdany na łaskę jednej firmy i jej polityki cenowej.
Webflow jako zamknięta platforma SaaS
Webflow to nowoczesna usługa SaaS (Software as a Service). Budując tam stronę, „dzierżawisz” zamkniętą platformę. Choć wizualny edytor jest bardzo dopracowany, Twoje dane CMS i logika strony żyją na serwerach Webflow. Jeśli firma zdecyduje się podnieść ceny o 50% (co w świecie SaaS jest częste), Twoją jedyną opcją jest zapłata lub kosztowna migracja.
2. Gutenberg czy edytor Webflow do projektowania stron
Gutenberg i edycja całej witryny (FSE)
W 2026 roku WordPress w pełni dojrzał do Ery Bloków. Czasy ciężkich wtyczek typu page builder (jak Elementor czy Divi), które spowalniały strony, w dużej mierze minęły.
- Natywny Edytor Bloków: Szybki, dostępny i zgodny ze standardami.
- Biblioteki Wzorców (Patterns): Organizacje mogą tworzyć własne „Systemy Projektowe” w WordPressie, pozwalając redaktorom bez wiedzy technicznej budować złożone strony przy zachowaniu spójności marki.
- Integracja AI: WordPress 7.0 „Armstrong”, wydany 20 maja 2026, pozwala korzystać z funkcji AI bezpośrednio na stronie, zarządzanych z jednego centralnego panelu.
Edytor Webflow
Webflow pozostaje złotym standardem w wizualnej manipulacji CSS. To w zasadzie wizualny interfejs do pisania kodu.
- Precyzja: Jeśli potrzebujesz idealnie dopracowanych, złożonych interakcji (paralaksa, transformacje 3D) bez ręcznego pisania JS/CSS, Webflow nie ma sobie równych.
- Mit „czystego kodu”: Choć Webflow szczyci się czystszym kodem, dobrze zbudowana strona na WordPressie z motywem blokowym (Block Theme) jest w 2026 r. równie wydajna. Przewagą Webflow jest to, że wymusza porządek, podczas gdy WordPress pozwala na bałagan, jeśli nie wiesz, co robisz.
3. SEO w WordPressie i Webflow pod wyszukiwarki AI
SEO to nie tylko rankingi w Google; to bycie głównym źródłem cytowań dla modeli AI (ChatGPT, Gemini, Apple Intelligence).
| Czynnik SEO | WordPress 2026 | Webflow 2026 |
|---|---|---|
| Metadane Techniczne | Absolutna kontrola; pola własne w standardzie. | Wbudowane, łatwe, ale ograniczone logicznie. |
| Schema.org (Dane Strukturalne) | Zaawansowane (RankMath/JSON-LD Custom). | Natywne wsparcie, trudniej skalowalne w typach Custom. |
| LLMO (Search for AI) | Lider; łatwe wdrażanie specjalnych kart LLM. | Dobre, ale zależy od statycznej dostawy Webflow. |
| Szybkość (LCP/INP) | Zależna od hostingu; może być poniżej 200ms. | Doskonała „z pudełka” na CDN Webflow. |
Czynnik E-E-A-T: Wyszukiwarki w 2026 r. mocno faworyzują strony wykazujące „Doświadczenie” i „Autorytet”. WordPress ułatwia to dzięki złożonym taksonomiom - łączeniu autorów z ich biografiami, certyfikatami i wieloma typami treści znacznie skuteczniej niż płaska struktura CMS Webflow.
4. Core Web Vitals w WordPressie i Webflow
Szybkość w 2026 r. mierzy się wskaźnikami Time to First Byte (TTFB) oraz Interaction to Next Paint (INP).
- Wydajność WordPress: Przy nowoczesnym stacku (PHP 8.4+, Object Caching i Edge Delivery), strona na WordPressie może być równie szybka jak każda strona statyczna. W WPPoland specjalizuję się w optymalizacji WordPressa do wyników 100/100 CWV poprzez usuwanie „bloatu” i używanie nowoczesnych narzędzi budujących (jak Vite).
- Wydajność Webflow: Strony Webflow są szybkie domyślnie, ponieważ są serwowane z globalnego CDN. Jednak wraz z rozwojem projektu do setek stron z ciężkimi animacjami, pliki CSS i JS mogą stać się przeładowane, a Ty masz ograniczone pole manewru w ich optymalizacji w porównaniu do pełnej kontroli serwerowej w WordPressie.
5. E-commerce: WooCommerce kontra sklep Webflow
Jeśli sprzedajesz produkty, wybór staje się jasny bardzo szybko.
WooCommerce (WordPress):
- Zalety: Nieograniczona skalowalność. 100% kontroli nad procesem checkout. Integracja z każdą bramką płatniczą (PayU, Przelewy24, InPost). Brak dodatkowych prowizji od platformy.
- Wady: Wymaga zarządzania i dbałości o bezpieczeństwo oraz wydajność serwera.
E-commerce w Webflow:
- Zalety: Pięknie zaprojektowane koszyki i strony produktów. System w pełni zarządzany.
- Wady: Prowizja 2% od transakcji w planie Standard. Limity 500, 5000 albo 15 000 produktów zależnie od planu (patrz sekcja 9). Bardzo trudna personalizacja logiki koszyka czy integracja ze złożonymi systemami ERP/magazynowymi w Polsce.
6. Migracja z Webflow na WordPress w praktyce
Niedawno pracowałem z polskim SaaS-em, który startował na Webflow. Po osiągnięciu 150 podstron zauważyli dwa problemy:
- Rachunek za Webflow wzrósł do ponad 1000 PLN miesięcznie przez sam ruch i liczbę rekordów w CMS.
- Nie mogli wdrożyć zaawansowanej strefy użytkownika połączonej z ich własną bazą danych.
Rozwiązanie: Przeniosłem ich na WordPress.
- Wynik: Koszt hostingu spadł do 200 PLN na dedykowanym VPS.
- Funkcjonalność: Użyłem Advanced Custom Fields (ACF) do zbudowania dynamicznego portalu użytkownika.
- SEO: Widoczność organiczna wzrosła o 35% w ciągu 3 miesięcy dzięki lepszemu zarządzaniu technologicznym SEO i strategii „Information Gain”.
7. Bezpieczeństwo i utrzymanie WordPressa i Webflow w firmie
Zespoły korporacyjne w 2026 roku stawiają na Bezpieczeństwo i Workflow.
- Bezpieczeństwo: Webflow to zamknięty ogród - trudno go „zhakować”, bo nie masz dostępu do serwera. WordPress to otwarte pole - jeśli nie zbudujesz ogrodzenia (zarządzany hosting, 2FA, hardening), jesteś narażony. Jednak dla profesjonalnego zespołu WordPress oferuje możliwości zabezpieczeń, które znacznie przewyższają zamknięte systemy SaaS.
- Utrzymanie: Webflow niemal nie wymaga konserwacji. WordPress wymaga regularnych aktualizacji. W 2026 r. większość firm rozwiązuje to poprzez Zarządzany Hosting WordPress, gdzie aktualizacje są automatyczne i testowane najpierw w środowisku stagingowym.
8. Ile kosztuje WordPress i Webflow przez 3 lata
Przy obliczaniu kosztów weź pod uwagę perspektywę 3 lat.
Ceny Webflow poniżej za publiczną stroną Webflow pricing, stan na 15 października 2026. Pełna lista planów jest w sekcji 9.
| Typ Wydatku | WordPress (Profesjonalny) | Webflow (Basic lub Premium) |
|---|---|---|
| Koszt Wdrożenia | Wyższy (Dev fees) | Niższy (Designer fees) |
| Miesięczny Hosting | 120 - 400 PLN | od $15 do $39 za plan strony |
| Wtyczki / Licencje | 400 - 1000 PLN (Rocznie) | CMS w cenie Premium; Localize, Analyze i Optimize to płatne dodatki |
| Skalowanie Ruchu | Niewielki wzrost ceny | Progi transferu i skoki między planami SaaS |
9. Plany i ceny Webflow w 2026 roku
Ceny poniżej pochodzą ze strony Webflow pricing, stan na 15 października 2026. Kwoty w USD za jedną stronę miesięcznie, bez podatku.
| Plan strony | Cena | Co zawiera |
|---|---|---|
| Starter | Bezpłatny | Domena webflow.io, 2 strony statyczne, 1 GB transferu, 50 zgłoszeń z formularzy, ograniczony CMS |
| Basic | $15 przy płatności rocznej, $25 przy miesięcznej | Własna domena, 300 stron statycznych, 10 GB transferu, bez CMS |
| Premium | $25 przy płatności rocznej, $39 przy miesięcznej | Webflow CMS z 20 000 elementów i 40 kolekcjami, transfer od 50 GB |
| Team | $2500, umowa roczna | 100 kolekcji CMS, 10 stanowisk, Localize, przepływy publikacji |
| Enterprise | Wycena indywidualna | Własne role, rozbudowany nadzór, dedykowany opiekun konta |
Ceny przy płatności miesięcznej i limity CMS w planie Premium pochodzą z ogłoszenia samego Webflow, We’re updating our pricing, sprawdzonego tego samego dnia.
Sklep internetowy działa na osobnych planach. Standard kosztuje $29 miesięcznie przy płatności rocznej i obejmuje 500 produktów z prowizją 2% od transakcji. Plus kosztuje $74 za 5000 produktów, a Advanced $212 za 15 000 produktów, oba bez prowizji od transakcji. Tłumaczenia to płatny dodatek w planach samoobsługowych: Localize Essential zaczyna się od $9 miesięcznie za maksymalnie 3 języki i 10 000 słów miesięcznie, Localize Advanced od $29 miesięcznie za maksymalnie 10 języków i 50 000 słów.
Po stronie WordPressa samo oprogramowanie jest darmowe, więc rachunek tworzą hosting, licencje wtyczek premium i czas osoby, która robi aktualizacje. Te kwoty zależą od hostingu i listy wtyczek, dlatego kolumna WordPressa w tabeli kosztów powyżej to przedział, a nie cena katalogowa.
10. Co zmieniło się w cenniku Webflow w 2026 roku
W 2026 roku Webflow połączył plany CMS i Business w jeden plan Premium, podniósł wliczone limity CMS do 20 000 elementów i 40 kolekcji oraz zrezygnował z dodatków z elementami CMS. Plan Basic podrożał do $15 miesięcznie przy płatności rocznej i $25 przy miesięcznej, a limit stron statycznych wzrósł z 150 do 300. Dotychczasowi klienci Business zachowują większość limitów, ale wliczony transfer spada ze 100 GB do 50 GB; dodatkowy transfer można dokupić.
Istniejące strony przechodzą na nowe ceny przy najbliższym odnowieniu lub zmianie rozliczenia od 29 czerwca 2026. Strony w przestrzeniach Freelancer lub Agency oraz na starych cennikach przechodzą od 16 listopada 2026. Webflow dodał też kredyty AI do każdego planu przestrzeni roboczej, z limitami egzekwowanymi od 29 czerwca 2026. Wszystkie te dane pochodzą z ogłoszenia Webflow.
To w praktyce ryzyko opisane w sekcji 1. Dostawca SaaS może zmienić cenę platformy, a klient może zapłacić, zablokować starą cenę na kolejny rok przejściem na płatność roczną albo migrować. Strona na WordPressie z własnym hostingiem nie ma odpowiednika takiego zdarzenia licencyjnego, choć hostingi i producenci wtyczek premium ustalają własne ceny i też mogą je zmienić.
11. Jak wyeksportować stronę z Webflow albo WordPressa
Według FAQ na stronie cennika Webflow stronę można wyeksportować i hostować gdziekolwiek w każdym płatnym planie przestrzeni roboczej, bez obowiązku podawania autorstwa. Obowiązują dwa ograniczenia: treści dynamiczne trzeba eksportować kolekcja po kolekcji, a formularze w wyeksportowanej kopii przestają działać. Ta sama strona wyjaśnia, że wyeksportowanego kodu nie da się zaimportować z powrotem, bo strony rozwija się wyłącznie w Webflow.
WordPress ma wbudowany eksport w menu Narzędzia > Eksport. Według dokumentacji WordPressa tworzy on plik WordPress eXtended RSS (WXR) z wpisami, stronami, własnymi typami treści, komentarzami, polami własnymi, kategoriami, tagami, własnymi taksonomiami i użytkownikami, który inna instalacja WordPressa wczytuje przez Narzędzia > Import > WordPress. Motywów i wtyczek nie ma na tej liście, więc pełna przeprowadzka na nowy hosting kopiuje też pliki strony i bazę danych.
Do bieżącej synchronizacji obie platformy mają API. Webflow Data API pozwala dodawać, zmieniać i usuwać elementy CMS. Jego limity zapytań to 60 na minutę w planach Starter i Basic oraz 120 w planach CMS, eCommerce i Business, plus jedna udana publikacja strony na minutę. Ogłoszenie z 2026 roku dodaje, że plan Team ma pięciokrotnie wyższe limity API do zarządzania treścią niż plany samoobsługowe. REST API WordPressa jest częścią rdzenia i nie ma limitu zależnego od planu; ewentualne ograniczenia ustawia Twój serwer albo hosting.
12. Ile stron używa WordPressa i Webflow
Według W3Techs 15 października 2026 WordPress działał na 39,7% wszystkich stron i miał 58,5% udziału wśród stron, których CMS W3Techs potrafi rozpoznać. Dla Webflow W3Techs podaje 0,8% wszystkich stron i 1,2% udziału wśród systemów CMS w październiku 2026.
Starsze artykuły zaokrąglają wynik WordPressa do „około 40% Internetu”. Zmierzona wartość jest tuż poniżej 40%, bo podstawą jest każda strona w próbie W3Techs, również te bez rozpoznawalnego CMS.
13. Jakiego serwera potrzebuje WordPress w 2026 roku
Oficjalna strona z wymaganiami WordPressa zaleca PHP w wersji 8.3 lub nowszej, MySQL 8.0 lub nowszy albo MariaDB 10.11 lub nowszą oraz obsługę HTTPS. Zanim podpiszesz umowę, zapytaj hosting o wersje PHP i bazy danych, bo od nich zależy, ile porad z sekcji 4 da się zastosować.
W Webflow nie wybierasz serwera. Hosting jest częścią planu strony, a parametrem, którego pilnujesz, jest transfer wliczony w każdy plan z sekcji 9.
14. Webflow czy WordPress, co wybrać
Wybierz WordPress, jeśli:
- Zależy Ci na pełnej własności treści i danych.
- Planujesz rozwój strony powyżej 100 podstron.
- Potrzebujesz bloga, który buduje realną pozycję ekspercką (Topical Authority).
- Wymagasz złożonych integracji (CRM, ERP, autorskie API).
- Chcesz najlepszej możliwej optymalizacji pod wyszukiwarki AI (LLMO).
Wybierz Webflow, jeśli:
- Jesteś freelancerem lub małą agencją kreatywną.
- Masz małą stronę (do 50 podstron), która rzadko się zmienia.
- Chcesz doświadczenia typu „skonfiguruj i zapomnij”.
- Potrzebujesz unikalnych, niemal filmowych interakcji wizualnych.
15. Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
- Czy WordPress wciąż jest istotny w 2026 roku? Zdecydowanie. Według W3Techs działa na 39,7% wszystkich stron (październik 2026), a zwrot w stronę budowania wspomaganego przez AI sprawił, że jest bardziej konkurencyjny niż kiedykolwiek.
- Czy Webflow generuje czysty kod? Tak, kod jest bardzo wysokiej jakości. Eksport wymaga płatnego planu przestrzeni roboczej, a Webflow zaznacza, że wyeksportowanego kodu nie da się zaimportować z powrotem.
- Czy WordPress jest wolny? Tylko jeśli jest źle zbudowany. Nowoczesny WordPress z Vite i Edge Caching należy do najszybszych systemów na świecie.
- Czy mogę używać AI do budowania na obu platformach? Tak, obie platformy zintegrowały asystentów AI do układów stron, tekstów i optymalizacji wydajności.
- Co jest lepsze dla stron wielojęzycznych? WordPress. Ekosystem tłumaczeń (WPML, Polylang) jest o lata przed dodatkiem Localize w Webflow.
- Czy Webflow ma lepsze wsparcie techniczne? Webflow oferuje dedykowane wsparcie dla płacących klientów. W WordPressie wsparcie pochodzi od hostingu i ogromnej globalnej społeczności.
- Co się stanie, jeśli Webflow zbankrutuje? Będziesz musiał wyeksportować HTML/CSS i odbudować całą logikę CMS na innej platformie. W WordPressie po prostu przenosisz pliki na inny serwer.
- Czy mogę zbudować sieć społecznościową na Webflow? Nie jest to łatwe. Webflow to głównie front-end. WordPress (z BuddyBoss lub własnym backendem) to pełnoprawny framework aplikacyjny.
- Który system jest lepszy dla portfolio? Webflow świetnie sprawdza się w unikalnych wizualnie portfolio. WordPress jest lepszy, jeśli portfolio zawiera też poczytny blog technologiczny.
- Jak te systemy radzą sobie z dostępnością w 2026 r. (EAA/WCAG)? Oba mają świetne narzędzia. W WordPressie bloki są projektowane z myślą o dostępności. W Webflow musisz ręcznie dbać o kontrasty i etykiety.
- Czy muszę znać kod, by obsługiwać WordPressa? W 2026 r. - nie. Gutenberg pozwala na budowanie wizualne. Jednak znajomość kodu (PHP/JS) pozwala robić rzeczy niemożliwe w Webflow.
- Czy WooCommerce jest lepszy niż Shopify? To zależy od potrzeby kontroli. WooCommerce oferuje znacznie większą moc dla poważnych, skalowalnych biznesów.
- Czy mogę używać obu naraz? Niektóre firmy używają Webflow do stron landingowych kampanii, a WordPressa jako głównego centrum treści (blog/dokumentacja).
- Co jest lepsze dla małego biznesu w Polsce? WordPress, głównie ze względu na niższe koszty długoterminowe i lokalne integracje (InPost, płatności).
- Kto wygrywa w 2026 roku? Wygrywa użytkownik. Obie platformy zmusiły się nawzajem do bycia szybszymi, lepszymi i bardziej dostępnymi.
Podsumowanie
W 2026 roku debata „No-Code” kontra „Kod” połączyła się w rzeczywistość „Low-Code” dostępną dla każdego. Niezależnie od tego, czy wybierzesz absolutną wolność WordPressa, czy dopracowane doświadczenie wizualne Webflow, sukces zależy od Twojej Strategii Contentowej i Technicznej Egzekucji.
Najważniejsze pytanie brzmi: ile kontroli potrzebujesz nad treścią, kodem, integracjami i kosztami utrzymania.
Przy wyborze między WordPressem a Webflow spisz wymagania dotyczące treści, integracji, wydajności i własności kodu. To zwykle szybciej prowadzi do dobrej decyzji niż porównywanie list funkcji.
Zobacz moje usługi optymalizacji SEO i widoczności, jeśli chcesz uporządkować ten obszar w swoim projekcie.







